Rozwój dziecka a czas spędzony na smartphonie

Smartphone – nowa niania?

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje aż 80% rodziców dzieci poniżej 6 roku życia umożliwia swoim dzieciom dostęp do smartphonów lub tabletów. Ponad 40% rodziców daje takie urządzenia do zabawy dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia. Często kilkulatki korzystają z najnowszych technologii samodzielnie, bez kontroli rodziców i to przez długie godziny. Oznacza to, iż najnowsze technologie zastąpiły w dotychczasowej roli niani telewizor, a rodzice dają swoim pociechom smartphone czy tablet by mieć chwilę dla siebie.

Smartphone – jak wpływa na rozwój dziecka

Czy najnowsze technologie mają negatywny wpływ na rozwój dziecka? Niestety do poradni zgłasza się coraz więcej rodziców kilkuletnich dzieci, które nie potrafią prawidłowo utrzymać w dłoni kredki czy długopisu. Za taką sytuację odpowiedzialny jest fakt, iż maluch częściej paluszkiem obsługiwał smartphone czy tablet niż trzymał w dłoni kredkę, co doprowadziło do zaburzeń w rozwoju motorycznym dziecka. Ekran dotykowy nie jest w stanie doprowadzić do prawidłowego rozwoju mięśni dłoni dziecka, dzięki którym będzie mogło rysować czy pisać.

Zaburzenia motoryczne to tylko początek negatywnych skutków nadmiernego korzystania z najnowszych technologii na rozwój dziecka. Według specjalistów częste korzystanie ze smartphonów czy tabletów prowadzi do nadreaktywności – dzieci stają się bardziej nerwowe, nie radzą sobie ze stresem i mają problemy z kontaktami społecznymi, budowaniem więzi. Zaburzenia wywołane przez nadużywanie najnowszych technologii przez dzieci mogą mieć także negatywny wpływ na ich dorosłe życie.

Smartphone czy tablet mogą mieć uzależniający wpływ na małe dzieci, które reagują krzykiem lub płaczem na próby odbierania im sprzętu i inicjowania innego sposobu spędzania czasu. Eksperci radzą, by dzieci nie spędzały przed smarphonem, tabletem czy komputerem więcej niż 2 godzin dziennie, co wydaje się i tak dosyć liberalną normą. Ponadto dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny w ogóle używać tego typu sprzętu, a rodzice powinni skupić się na wykształceniu u nich prawidłowej motoryki w tradycyjny sposób. Eksperci zwracają uwagę na fakt, iż używanie smartphonów i tabletów jest zjawiskiem nowym w związku z czym nie mamy całkowitej pewności jakie negatywne zmiany mogą powodować w zdrowiu i psychice małego dziecka. Warto możliwie ograniczyć czas spędzany przez dziecko przed tabletem czy smartphonem i zastąpić je takimi aktywnościami jak rysowanie, układanie klocków, puzzli czy zabawa na świeżym powietrzu.

Wady postawy

Nie możemy zapominać, iż dziecko korzysta ze smartphona czy tabletu głównie w pozycji siedzącej. Jeżeli dziecko spędza za dużo czasu siedząc, może doprowadzić do obciążenia miednicy oraz kręgosłupa, co w dalszej kolejności prowadzi do przeciążeń, wad postawy oraz utrwalonych przykurczy.

Zagrożenie dla wzroku

Okuliści ostrzegają, iż korzystanie przez dzieci z małych urządzeń elektronicznych niesie za sobą szereg zagrożeń takich jak zmęczenie oczu, skurcz akomodacyjny czy nasilenie krótkowzroczności. Jedynym rozwiązaniem jakie jest w stanie zapewnić ochronę dziecięcego wzroku jest kontrola qrodzicielska oraz zredukowanie czasu spędzanego przed małym sprzętem elektronicznym.

Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z korzystania przez dziecko ze smartphona czy tabletu?

Według okulistów rodzice dzieci poniżej trzeciego roku życia powinni całkowicie zrezygnować z korzystania przez nie ze smartphonów czy tabletów. Dla starszych maluchów nowe technologie są dobrym narzędziem do łączenia nauki z przyjemnością i rozwoju. Dzięki odpowiednim aplikacjom dziecko w łatwy i przyjemny sposób może nauczyć się literek i cyferek a w późniejszym czasie języka obcego. Należy jednak pamiętać o tym, żeby korzystanie z małego sprzętu elektronicznego przez dzieci odbywało się pod kontrolą rodziców i tylko w wyznaczonym przez nich czasie.

Post Author: admin

Dodaj komentarz