Sprawdź, jaki wpływ może mieć telewizja na Twoje dziecko!

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka, zwłaszcza w jego pierwszych latach życia ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Jednym z nich z pewnością jest również telewizja, ale to jak różnego rodzaju programy telewizyjne oddziałują na Twoje dziecko jest już zupełnie odmienną kwestią. Zagadnienie to postaramy się przybliżyć w niniejszym artykule.

Telewizja, a dziecko, czyli co szkodzi, a co wspiera jego rozwój?

Statystyki są alarmujące, ponieważ jak się okazuje nawet 90% dzieci, które nie skończyły jeszcze 2. roku życia regularnie spędzają czas przed ekranem laptopa, telewizora lub komputera. Ponadto trwa to nie 10 minut, a nawet 2 godziny. Niektórzy rodzice przyznają nawet, że telewizory w ich domach grają przez około 6 godzin bez przerwy, a potem dziwi ich fakt, że ich dzieci nie mówią tak samo dobrze, jak ich rówieśnicy oraz są nadmiernie pobudzone. Martwią się nawet, że może to być ADHD lub jakieś zaburzenia autystyczne.

Dziecko po dłuższym czasie spędzonym na oglądaniu telewizora czy patrzeniu w monitor komputera odreagowują te chwile pozornego spokoju i zaczynają biegać po domu, skakać, czy też krzyczeć. W taki właśnie sposób przejawia się pobudzenie psychoruchowe. Są one także bardziej drażliwe, nerwowe i wrażliwe na bodźce. Dziecko jest wtedy po prostu prze-bodźcowane. Co więcej oglądanie telewizji przez dzieci w nadmiarze powoduje również często zaburzenia snu, wpływa na nastrój oraz na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami.

Fakty i mity na temat oglądania telewizji przez dzieci

1. Niemowlę także może oglądać telewizję, szczególnie te kanały, którą są przeznaczone specjalnie dla nich – MIT!

Telewizyjni producenci zapewniają nas, że ich programy są idealnie dostosowane do małych dzieci i czerpią one z nich same korzyści, jednak psychologowie są zupełnie odmiennego zdania. Z ich opinii wynika, że do 2 roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Ponadto sami rodzice w towarzystwie dziecka również nie powinni tego robić.

2. Dzięki oglądaniu telewizji, a przede wszystkim programów edukacyjnych, dzieci znacznie szybciej uczą się mówić, bo poznają w ten sposób nowe słowa – MIT!

Dzieci mowy uczą się od opiekujących się nimi dorosłych osób. Można zauważyć, że już noworodki są najbardziej zainteresowane wtedy, kiedy zwraca się do nich mama, a nie gdy słyszą jakiś nagrany dźwięk. Rodzice, tudzież inni opiekunowie dziecka dostosowują swój ton głosu do jego aktualnych potrzeb, a co więcej do mowy dochodzą również gesty i mimika, które znacznie ułatwiają dziecku ich zrozumienie i zachęcają do mówienia samemu. Niestety telewizja tego wszystkiego nie daje.

3. Rodzice bardzo często traktują telewizor jako swego rodzaju nianię, która daje im chwilę spokoju – PRAWDA

Nie warto się oszukiwać – zawsze, gdy maluch usiądzie przed telewizorem, w domu robi się znacznie spokojniej. Daje to jego rodzicom bezcenną chwilę spokoju, dzięki której ma on czas na przejrzenie gazety, czy też rozmowę przez telefon z przyjaciółką.

4. Dzięki telewizji dzieci więcej wiedzą na temat otaczającego ich świata – PRAWDA

Programy telewizyjne dają maluch możliwość zobaczenia praktycznie wszystkiego, co znajduje się na świecie. Rozwijanie zainteresowań dziecka, jak również pomoc w nauce języków obcych stanowią niewątpliwą zaletę szklanego ekranu. Jednakże, jeśli tylko chcemy tę samą wiedzę możemy przekazać naszym dzieciom, korzystając z książek.

5. Oglądanie telewizji może prowadzić do powstania nadwagi u dzieci – PRAWDA/MIT

Oczywiście, zbyt długie przebywanie przed telewizorem w bezruchu jest dla dziecka zupełnie nienaturalne i rzeczywiście, zwłaszcza w nadmiarze może prowadzić do powstania i rozwoju nadwagi u naszych pociech.

6. Zbyt długi seans przed TV powoduje, że dziecko bywa rozdrażnione – PRAWDA

Nie wiesz w jaki sposób poradzić sobie z rozsadzającą dziecko energią i sadzasz go przez telewizorem? Znacznie lepiej będzie, jeśli zabierzesz swoje dziecko na spacer i pozwolisz się mu wybiegać. Telewizja to bardzo wiele bodźców naraz, które działają na wzrok i na słuch zmieniającymi się obrazami i dźwiękami o różnym stopniu nasilenia. Zatem, jeśli dziecko zbyt długo siedzi przed telewizorem, staje się rozdrażnione, a jeśli dodatkowo ogląda telewizję tuż przed spaniem zdecydowanie trudniej mu będzie zasnąć.

Co za tym idzie praktycznie do 2 roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać bajek, a co potem?

Jeśli chodzi o starsze dzieci okazuje się, że:

  • dwulatek powinien oglądać bajkę maksymalnie przez 10 minut;
  • trzylatek może poświęcić na oglądanie bajki w ciągu dnia 15–20 minut.

Idealna bajka dla małego dziecka, czyli jaka?

Podsumowując, jak się okazuje idealna bajka dla malucha powinna być przede wszystkim:
– spokojna – posiada dostosowane do wieku, możliwie jak najwolniejsze tempo akcji;
– przyjazna – pozbawiona jakiejkolwiek agresji, z sympatycznymi bohaterami;
– łatwa w odbiorze – z nieskomplikowaną akcją – bajka powinna posiadać wyeksponowany początek, rozwinięcie i zakończenie;
– wolna od reklam – najlepiej jest odtwarzać dziecku bajki, które są nagrane na płytach czy kasetach lub powinna zostać włączona na kanale bez reklam, wtedy masz pewność tego, co obejrzy Twoje dziecko;
– bez hałasu – zbyt wysoki poziom dźwięku powoduje, że dziecko jest rozdrażnienie, ale może niestety także uszkodzić słuch.

 

Oczywiście należy przy tym zaznaczyć, że powyższy opis dotyczy tylko dzieci powyżej 2 roku życia, ponieważ do tego czasu dziecko w ogólne nie powinno oglądać jakichkolwiek bajek!

Post Author: admin

Dodaj komentarz