Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu na youtube? Zobacz jakie mogą być tego skutki

Czas poświęcony internetowi – największy problem naszych czasów

W dobie powszechnego dostępu do internetu dzieci również mogą zwiedzać cyfrowy świat bez ograniczeń. Najbardziej interesującymi oraz czasochłonnymi portalami są na pewno Youtube lub Facebook. Nie należy pozwalać, a raczej dopuszczać, aby dziecko spędzało większość swojego wolnego czasu na oglądaniu filmów na YouTube, ponieważ może to grozić wieloma niemiłymi konsekwencjami, które zostały opisane w tekście poniżej. Warto jednak przedstawić powody do obaw, które mogą dać sygnał, że nasze dziecko jest w jakimś stopniu uzależnione od odwiedzania internetowego świata.

Objawy uzależnienia:

  • pierwszym objawem jest rozdrażnienie – dziecko może stać się agresywne, jeśli próbujemy odciągnąć je od internetu,
  • internet jest źródłem domowych kłótni,
  • zaniedbywanie obowiązków szkolnych na rzecz internetu,
  • zrywanie kontaktów ze świata rzeczywistego, na rzecz poświęcenia się internetowi również może być objawem uzależnienia w stopniu większym lub mniejszym.

Jakie mogą wystąpić następstwa nadmiernego korzystania z internetu?

Skutkami uzależnienia od internetu, czyli również YouTube z pewnością będą następstwa fizjologiczne.

Do najczęstszych należą wady postawy oraz wady wzroku. Są to najniebezpieczniejsze następstwa, ponieważ są one ciężkie lub niemożliwe do cofnięcia. W dzisiejszych czasach większość dzieci nosi okulary właśnie ze względu na uzależnienie od internetu, a raczej od „przyklejania się” do monitora lub telefonu na długie godziny. Wysychanie i pieczenie oczu również jest popularnym następstwem nadmiernego używania internetu. Jest to szczególnie powszechne w przypadku oglądania YouTube, ponieważ akcja, która dzieje się na ekranie nie pozwala ani na chwilę spuścić wzroku z ekranu, jak i również ogranicza mruganie, co jest bardzo groźnym następstwem. Są to jedne z bardziej popularnych następstw nadmiernego oglądania YouTube przez młodych ludzi, a z mniej popularnych możemy wymienić zespół RSI – jest to schorzenie, które na wskutek urazów wynikających z permanentnego przeciążenia organizmu wskutek nieergonomicznych warunków pracy.

Do odrębnej, ale równie niebezpiecznej grupy skutków uzależnienia od YouTube należą w szczególności społeczne następstwa. Możemy zaliczyć do tej grupy odsunięcie się znajomych, ze względu na brak kontaktu. Znajomi nie są jedyną grupą, która ucierpi na uzależnieniu od YouTube – rodzina również może odczuć brak kontaktu z dzieckiem, które cały wolny czas najchętniej poświęcałoby na oglądanie filmów w internecie. Dziecko może również z niechęcią zabierać się do spełniania szkolnych obowiązków, więc oceny i wykształcenie również mogą ucierpieć. Niektórzy rodzice uważają to za najgroźniejsze następstwo ciągłego przesiadywania przed komputerem.

Ostatnią już grupą następstw będą skutki psychologiczne. Mogą to być na przykład problemy z pamięcią oraz koncentracją, która w naszych czasach jest szczególnie pomijanym ważnym aspektem nauki lub osiągania życiowych ambicji. Komunikacja werbalna również może zostać pogorszona na wskutek nadmiernego wpatrywania się w ekran komputera lub telefonu. Są to najpopularniejsze skutki nadmiernego korzystania z YouTube, a do mniej popularnych, ale równie poważnych może należeć depresja lub problemy w przyswajaniem wiadomości.

Podsumowanie – jak można zaradzić uzależnieniu

Aby nasze dziecko nie spędzało zbyt wiele czasu przed ekranem powinniśmy poświęcić mu więcej uwagi oraz zapewnić ciekawe i rozwijające zajęcia, które przyciągną jego uwagę, aby chociaż na dwie godziny w ciągu dnia dziecko nie myślało o świecie internetowym, ale aby w pełni oddało się poznawaniu świata rzeczywistego.

Post Author: admin

Dodaj komentarz