Karmienie noworodka – jak dobrać sposób, ilość oraz częstotliwość karmień?

Wybór sposobu karmienia

Sposób karmienia noworodka jest indywidualnym wyborem każdej z mam. Lekarze zgadzają się, że najzdrowszym i najlepszym posiłkiem jest mleko matki. Kiedy kobieta ma problem z karmieniem z piersi, często decyduje się na dokarmianie lub wyłączne żywienie noworodka mlekiem modyfikowanym. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na ilość oraz częstotliwość podawania pokarmu.

Karmienie piersią

Karmienie piersią mimo, że jest czynnością naturalną wcale nie jest prostą sprawą. Większość mam oraz noworodków nie od razu do końca wie jak powinien przebiegać ten proces. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie z zewnątrz, a także cierpliwość oraz wytrwałość mamy przystawiającej dziecko.

Mleko matki oprócz najważniejszych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju noworodka, zawiera również bardzo ważne przeciwciała. Dają one dziecku odporność na całe życie.

Pierwsze mleko jakie wytwarza kobieta po porodzie, a także już w końcówce ciąży to siara. Jest to najbardziej wartościowy pokarm, który zawiera niezbędne witaminy, składniki mineralne, tłuszcze oraz przeciwciała. W kolejnym etapie w piersiach wytwarzane jest mleko przejściowe, a następnie dojrzałe oraz wodniste.

Podczas karmienia piersią kobieta powinna zadbać o zdrową, zróżnicowaną dietę. Pokarm w piersiach tworzy się z krwi oraz wszystkich cennych składników w organizmie matki. Dlatego niezwykle ważne dla zachowania zdrowia jest bieżące uzupełnianie tych składników poprzez właściwe odżywianie.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg mieszanek, które zawierają wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Spełniają one państwowe normy Ministerstwa Zdrowia. Jeśli zatem mama ma problemy z karmieniem, lub po prostu nie chce karmić piersią, nie ma nic złego w podaniu noworodkowi odpowiedniego mleka modyfikowanego. Poszczególne mieszanki różnią się między sobą, dlatego przed podjęciem decyzji, którą z nich wybrać, dobrze jest się szczegółowo zapoznać się z ich składem. Najlepszym wyjściem jest konsultacja z pediatrą.

Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym należy zaopatrzyć się w niezbędne butelki, smoczki oraz płyny do ich czyszczenia. Obecnie dostępne są również urządzenia do wyparzania i sterylizacji butelek.

W jakiej ilości i jak często karmić noworodka?

Należy pamiętać, że objętość brzuszka noworodka jest bardzo mała. Do jego wypełnienia potrzebne są niewielkie ilości mleka. Mleko z piersi jest trawione jednak dużo szybciej niż mleko modyfikowane. Dlatego ilość oraz częstotliwość karmień będą różne w obu przypadkach.

Noworodek karmiony piersią może domagać się karmień nawet co godzinę, podczas gdy trawiona wolnej mieszanka powinna zaspokoić głód na kilka godzin. Dlatego w przypadku mleka z piersi możemy spodziewać się nawet do około 12 karmień na dobę.

Karmienie piersią według większości pediatrów powinno odbywać się na żądanie. Powinno się jednak unikać sytuacji, kiedy podajemy pierś w każdej sytuacji, kiedy dziecko zapłacze. Może to prowadzić do ulewania oraz bólu brzuszka u malucha. Najlepiej sugerować się sygnałami jakie daje noworodek, czy odwraca głowę w kierunku piesi oraz czy cmoka ustami. Typowe dla malucha są momenty, kiedy noworodek dosłownie „wisi” na piersi. Jest to okres przejściowy, który sam ustępuje.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym sprawa jest prostsza, ponieważ należy przestrzegać wytycznych podanych na opakowaniu. Niezależnie od sposobu karmienia, potrzebne jest co najmniej kilka tygodni na ustabilizowanie ilości oraz częstości karmień.

Post Author: admin

Dodaj komentarz