Najlepszy plecak szkolny – co powinien mieć?

Każdy początek nowego roku szkolnego to dla rodziców spore wyzwanie. Dlaczego? Konieczne jest podjęcie kilku ważnych decyzji, w tym również dotyczącej tego, jaki plecak szkolny młodzieżowy będzie najlepszy. Na rynku dostępnych jest oczywiście mnóstwo modeli, które przekonują ciekawymi motywami, funkcjonalnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak w tym wszystkim się nie pogubić i wybrać najbardziej optymalna opcję?

Usztywnione plecy i odpowiednia waga

Na początku warto zaznaczyć, że wszelkie plecaki turystyczne czy sportowe nie nadają się do użytkowania w szkole. Jest tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż nie mają one odpowiednio usztywnionych pleców. Konieczny jest zatem zakup specjalnych plecaków szkolnych młodzieżowych, które maja anatomicznie ukształtowane plecy i odpowiednio szerokie szelki. Są one idealnie dopasowane do potrzeb tej grupy wiekowej, prze co są znacznie bezpieczniejsze niż ich turystyczne odpowiedniki. Kupując tego rodzaju przedmioty powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby szelki były regulowane i wyprofilowane, co pozwoli na równomierne rozłożenie obciążenie plecaka szkolnego młodzieżowego na plecach.

Mogłoby się wydawać, że waga samego plecaka nie jest istotna. W rzeczywistości jest to kwestia, którą regulują m.in. zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Najlepiej sprawdzają się tutaj lekkie modele. Kiedyś plecak szkolny młodzieżowy mógł ważyć maksymalnie 1 200 gramów, a u starszych uczniów 1 400 gramów. Obecnie również właśnie taka waga jest uznawana za optymalną i większość producentów trzyma się tej zasady.

Pamiętaj o odblaskach!

Późne powroty, zwłaszcza zimą, bez odblasków są o wiele bardziej niebezpieczne. Te niewielkie elementy zwiększają widoczność pieszych dla kierowców w ciemności aż dziesięciokrotnie. Nic więc dziwnego, że obecnie niemal każdy plecak szkolny młodzieżowy ma wyraźne powierzchnie odblaskowe. Dzięki nim dziecko jest widoczne również przy złych warunkach pogodowych.

Plecak szkolny powinien mieć dużo miejsca w środku, co sprawia, że jest on o wiele bardziej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Wzmocnione dno, zewnętrzna kieszeń np. na butelkę czy uchwyt do wygodnego przenoszenia lub zawieszenia pod ławką – wszystkie te udogodnienia są niemal oczywiste, ale okazuje się, że nie każdy plecak je ma. Warto zatem przed zakupem dokładnie przejrzeć wszystkie modele, które wcześniej wpadły nam w oko i sumiennie przemyśleć swoja decyzję. W ten sposób możemy mieć pewność, że wybierzemy najlepszy plecak szkolny młodzieżowy dla naszego dziecka.

Post Author: admin

Dodaj komentarz