Kiedy wysłać dziecko na dodatkowy angielski?

W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę języka obcego?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, a odpowiedni wiek na rozpoczęcie nauki języka obcego jest indywidualną kwestią. Warto w pierwszych latach życia dziecka umożliwić mu naukę języka obcego i obserwować jego reakcje. Jeżeli dziecko będzie wykazywało zainteresowanie nauką i zadowolone będzie próbowało się uczyć nowego języka, warto kontynuować jego naukę. Jeżeli natomiast maluch nie przejawia zainteresowania nauką języka obcego i będzie się nim męczyć należy odłożyć taki kurs na późniejsze lata. Warto zachować spokój i uważnie obserwować reakcje naszej pociechy, dzięki czemu będziemy w stanie stwierdzić co jest dla niej najlepsze.

Według nauczycieli nauka języka obcego przed trzecim rokiem życia nie ma najmniejszego sensu, wcześniej dziecko które nie potrafi płynnie porozumiewać się w swoim języku ojczystym nie zrozumie zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że po skończeniu trzeciego roku życia każde dziecko wykazuje talent do bycia poliglotą. Jedne dzieci są w stanie szybciej rozpocząć naukę języka obcego, inne później a my jako rodzice musimy to uszanować. Zmuszanie do nauki dziecka, które wyraźnie wykazuje niechęć i znudzenie jest stratą czasu i pieniędzy a także niepotrzebnym męczeniem malucha. To wcale nie znaczy że nasze dziecko nigdy nie nauczy się języka, poprostu potrzebuje jeszcze czasu – może za kilka miesięcy lub rok sytuacja się zmieni i nasza pociecha z chęcią rozpocznie naukę języka.

Jak uczyć dziecko języków obcych?

W przypadku kilkuletniego malucha nauka słówek i gramatyki nie ma najmniejszego sensu, pomijając fakt iż raczej nie wiele zrozumie z zasad gramatyki może także skutecznie zniechęcić się do nauki danego języka obcego. Dziecko uczy się języka intuicyjnie, poprzez obserwację otoczenia i przetwarzanie usłyszanych słów. Musimy uzbroić się w cierpliwość, dziecko poprzez wielokrotne powtarzanie słów i skojarzenia z konkretnymi sytuacjami lub obrazkami w naturalny sposób zacznie je rozumieć.

Nauka języka obcego kilkuletnich maluchów opiera się głównie na zabawie, w trakcie której dziecko podświadomie uczy się nowych słów i wyrażeń. Taka forma nauki jest dużo bardziej cenna niż uczenie się na tzw. blachę ponieważ odbywa się w intuicyjny, naturalny sposób.

Jakie języki obce wybrać?

Najbardziej popularne wśród najmłodszych uczniów języki to angielski, niemiecki oraz francuski. Warto pamiętać o zdrowym rozsądku i nie zapisywać malucha na więcej niż dwa języki obce jednocześnie, i to wyłącznie w przypadku gdy dziecko wykazuje zainteresowanie nauką pierwszego języka. Nauczyciele oraz psychologowie przestrzegają jednak rodziców przed wysyłaniem dziecka na więcej niż dwa języki obce oraz zbyt intensywną nauką języka obcego. Wysyłanie dziecka na naukę trzech lub więcej języków jednocześnie nie jest wskazane.

Jak wspomóc naukę dziecka w domu?

Oprócz zajęć językowych organizowanych np. w przedszkolu możemy samodzielnie rozwijać zdolności językowe dziecka w domu. Warto wspólnie czytać książeczki w obcym języku, śpiewać piosenki, recytować wierszyki czy grać w obcojęzyczne gry planszowe. Możemy zorganizować dziecku naukę w formie gier ruchowych, rysowania czy rozwiązywania łamigłówek. Dziecko uczy się nie tylko poprzez słuch i mowę ale także poprzez smak czy zapach, dlatego ważne jest by nauka przybierała formę zabawy. Dzięki takiej formie nauka języka obcego będzie dla dziecka przyjemnością.

Post Author: admin

Dodaj komentarz