Gra monopol hitem wszech czasów. Na czym polega? Zasady gry

Gra Monopol jest to bardzo popularna od dawna planszówka w którą można grać we dwie do sześciu osób. Została wymyślona na terenie Stanów Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu – od tamtej chwili na całym świecie sprzedała się w ponad 250 mln egzemplarzy. Przez ten czas powstało wiele wersji tej gry.

Zasady gry w Monopol nie są zbyt skomplikowane. Warto jednak pamiętać, że większość osób ma już utarte schematy gry, a sam regulamin rozgrywki można dowolnie interpretować. Należy więc dokładnie już na samym początku partii ustalić obowiązuje reguły oraz zasady, co nie tylko znacznie wpłynie na jakość gry, ale również pozwoli uniknąć ewentualnych nieścisłości oraz rozbieżności w pojmowaniu kwestii regulaminowych. Gra Monopol to świetna rozrywka nawet na kilka godzin – przeciętnie jedna rozgrywka toczy się przez godzinę do nawet 3-4 godzin w zależności od tempa gry oraz ilości graczy.

Informacje ogólne o grze Monopol

Gra Monopoly polega na handlu oraz umiejętnym manipulowaniem nieruchomościami, które dany gracz zakupił. W momencie, kiedy gracz stanie na wolnym polu może dokonać jego zakupu za określoną na karcie kwotę. W przypadku, gdy dana nieruchomość jest w posiadaniu gracz to inny gracz, kiedy stanie na tym polu musi zapłacić za postój – przypomnienie o tym leży w kwestii posiadacza danego pola. Po zakupie wszystkich dwóch lub trzech pól wchodzących w skład państwa, gracz może zakupić na nich domki, a następie (po uzbieraniu 4 domków hotel). Znacznie wpływa to na ilość opłat, które pozostali gracze muszą po zapłacić, jeśli staną na danym polu.

Ogólne zasady gry w Monopol

Gra rozpoczyna się od przygotowania, które polega na wybraniu przez graczy pionków, ustalenia kolejności gry uczestników (zazwyczaj poprzez rzucenie kostką – grę rozpoczyna osoba, która wyrzuciła najwięcej oczek, a reszta osób gra według wskazówek zegara) oraz rozdaniu pieniędzy na start. Osoba, która jest bankierem (obsługuje bank) wypłaca każdemu z graczy równowartość 1500 zł (lub innej waluty w zależności od adaptacji gry) w nominałach:

  • 2×500 zł,
  • 4×100 zł,
  • 1×50 zł,
  • 1x20zł,
  • 2x10zł,
  • 1x5zł,
  • 5x1zł.

Bankier jest także osobą, która czuwa nad poprawnym przebiegiem całej gry. Dodatkowo zajmuje się on udzielaniem pożyczek przez bank, zastawianiem kart przez graczy i wypłatą należności, a także pobieraniem opłat z tytułu kar i wypłacaniem premii.

Gra toczy się kolejno – każdy z graczy rzuca dwiema kostkami i porusza się po planszy w zależności od ilości wyrzuconych oczek zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Gra kończy się w momencie, kiedy jeden z graczy doprowadzi pozostałych do bankructwa lub po zliczeniu wszystkich posiadanych funduszy (również ulokowanych w nieruchomościach i kartach) – w tej sytuacji wygrywa osoba, która jest najbogatsza. Jeśli dana osoba nie chce kupić pola na którym stoi, trafia ono na licytację. Wtedy pozostali gracze licytują kwotę jaką są w stanie za nie zapłacić – wygrywa oczywiście najwyższa oferta.

Gra planszowa Monopol – doskonała rozrywka

Gry planszowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są świetnym pomysłem na spędzenie czasu w grupie przyjaciół czy w rodzinnym gronie. W Monopol z powodzeniem mogą grać już dzieci w wieku szkolnym. Monopol uczy logicznego myślenia, kreatywności, planowania oraz trudnej sztuki przegrywania oraz cieszenia się z wygranej. Warto pamiętać, że również dla osób dorosłych gry planszowe stanowią bardzo dobrą formę spędzenia wolnego czasu – z pewnością jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż spędzenie kolejnej godziny wolnego czasu przed ekranem telewizora czy smartphone.

Post Author: admin

Dodaj komentarz