Najlepsze gry wideo dla 10 latka – jak wybrać?

W dzisiejszych czasach komputer, tablet czy smartphone to produkty powszechnie używane. Tak dorośli, jak i dzieci znaczącą część wolnego czasu spędzają często przed migającym ekranem. Dostępność gier wideo, online, na PC czy też aplikacji na smartphone lub tablet może przyprawić o zawrót głowy swoją mnogością. Jak więc wybrać najlepsze gry wideo dla 10 latka?

Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czego potrzebuje dziecko w tym wieku. Przede wszystkim dla młodego człowieka ważna jest zabawa, szukanie i rozwijanie zainteresowań oraz spędzanie wspólnie czasu z rówieśnikami. Dla rodziców natomiast priorytetem jest, by pociecha nauczyła się jak najwięcej przydatnej wiedzy oraz jak najlepiej przygotowało do samodzielności. Można te dwie rzeczy połączyć, by obie strony były zadowolone.

Jakie rodzaje gier są dostępne dla 10 latków?

Wiele gier w tej kategorii wiekowej jest podzielona tematycznie oraz według płci.

Dla dziewczynek są to przede wszystkim:

 • różnego rodzaju ubieranki,
 • malowanki,
 • puzzle z bohaterami „dziewczęcych” filmów,
 • dekorowanie i prowadzenie np. restauracji, salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego, gabinetu lekarskiego albo stomatologicznego,
 • gotowanie,
 • opieka nad dzieckiem lub zwierzątkiem.

Pastelowe, ciepłe kolory i klimatyczne wnętrza zachęcają do spędzenia czasu na realizacji stawianych w grze celów oraz wymyślaniu własnych rozwiązań.

Dla chłopców dedykowane są szczególnie gry takie jak:

 • platformówki,
 • gry wyścigowe,
 • gry akcji,
 • „strzelanki”,
 • budowa i rozwijanie miasta, sieci kolejowej czy lotniska.

Umieszczone w zwykle w świecie ulubionych bohaterów. Niektóre z nich są to jednak gry „zabijające czas”. Dodatkowo niektóre z nich mogą powodować agresję czy budować niezdrową chęć rywalizacji.

Atrakcyjne gry dla 10 latka

Najlepsze gry wideo dla 10 latka to takie, które mają barwną szatę graficzną, wciągającą fabułę oraz atrakcyjne zadania do wykonania. Dzieci dość szybko się nudzą monotonią, ważne jest więc, by zróżnicowanie tych elementów było duże i dynamiczne. Bohaterowie ulubionych filmów, seriali czy bajek pomagają w ciekawy sposób w nauce między innymi ortografii, gramatyki, matematyki oraz innych przedmiotów. Są tez takie, które zachęcają do wspólnego śpiewania czy aktywności fizycznej (np. taniec, ćwiczenia, sporty indywidualne i drużynowe). Gry typu memory, tematyczne quizu z zakresu wiedzy szkolnej, o świecie, ale także na tema ulubionych bohaterów i idoli bawiąc, zachęcają także dziecko do myślenia.

Wchodzenie w okres dojrzewania to czas, gdy dzieci uwielbiają rywalizować z dorosłymi. Warto więc, aby rodzice znaleźli czas, aby każdego dnia, chociaż przez godzinę, włączyć się w tego rodzaju gry. Najlepsze gry wideo dla 10 latka z tej kategorii poszerzają zakres wiedzy ogólnej, rozwijają zainteresowania, a dodatkowo uczą zdrowej rywalizacji. Dziecko rozwija umiejętność wygrywania z poszanowaniem przeciwnika, jak również przegrywania z klasą. Są to niezwykle trudne umiejętności, które zaprocentują w dorosłym życiu.

Ćwiczenie pamięci, koncentracji, refleksu zapewniają gry zręcznościowe, wszelkiego rodzaju propozycje z kategorii hidden object, symulatory (na przykład jazdy, biegu, lotów kosmicznych, prowadzenia samochodu czy pilotowania samolotu) i tym podobne. Dla dziecka w wieku rozwojowym niezwykle istotne jest, by gry wideo były tylko dodatkiem do innych aktywności życiowych. Przede wszystkim jego rozwój powinien opierać się na spędzaniu czasu i świeżym powietrzu oraz odpowiedniej dawce ruchu. Maksymalnie godzina do półtorej dziennie przy ulubionej grze wystarczy, by zrelaksować się i przygotować na kolejne wyzwania.

Post Author: admin

Dodaj komentarz