Jaki rower kupić dla dziecka?

Większość pięciolatków jest już gotowych na pierwszy, „prawdziwy” rower. Po etapie rowerka biegowego, trójkołowca czy czterokołowca, z dwoma bocznymi, może się przesiąść na dwukołowy, klasyczny model. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy rower.

Pięcioletnie dziecko ma już dość dobrze rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową oraz zmysł równowagi, które pozwalają na samodzielną jazdę. Decydującym czynnikiem są więc zazwyczaj nie jego umiejętności, ale wzrost dziecka.

Wyższy może więcej

Zdarza się, że czterolatek przewyższa swojego starszego kolegę i jest gotowy do jazdy rowerem wcześniej. Nie przyspieszajmy niczego na siłę. Każdy zakup roweru powinien być dokładnie przemyślany i… przymierzony. Dosłownie – najlepiej pojechać do sklepu i posadzić dziecko na kilku modelach rowerów. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie i nie należy zawyżać ich możliwości. Jakie jeszcze parametry trzeba wziąć pod uwagę wybierając rower? Są to:

  • rodzaj roweru,
  • rozmiar kół,
  • rozmiar ramy,
  • wysokość roweru.

Jedna z najważniejszych części roweru to siodełko

Idealnie dopasowany rower jest dobrany do wysokości kroku dziecka, który mierzy się po długości nogi od wewnętrznej strony. Siodełko musi znajdować się na takie wysokości, aby noga pozostawała prosta, gdy staje, ale też dawała możliwość swobodnego podparcia się nią o ziemię, gdy zajdzie taka potrzeba (na przykład przy zatrzymaniu czy zachwianiu się równowagi). To bardzo ważne ze względu na wygodę, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo naszej pociechy. Dodatkowo zwróćmy uwagę, aby siodełko było z miękkiego materiału i o ergonomicznym kształcie.

Dostępne na rynku rowery mają możliwość regulacji wysokości siodełka. Zwróćmy więc uwagę na jego minimalne położenie. To pozwoli na dostosowanie go do zmieniających się potrzeb dziecka. Pamiętajmy jednak, żeby dobierać rower zgodnie z aktualnymi potrzebami, a nie „na zaś”. Za kilka lat i tak trzeba będzie go zmienić, nie da się kupić jednego uniwersalnego. To szczególnie ważne przy wyborze pierwszego roweru – musi być bezpieczny do jazdy i doskonalenia umiejętności. Nie może też zniechęcić, także bardzo ważny jest komfort jazdy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując rower dla niewysokiego dziecka warto zainwestować w ten z tak zwaną obniżoną ramą. Znacznie ułatwia to wsiadanie i zsiadanie z roweru. Jest też bezpieczniejsze przy padaniu, szczególnie dla chłopców.

Kolejną ważną kwestią są hamulce. Muszą być bardzo skuteczne i delikatne, aby nawet niezbyt silne dziecko nie miało problemu z ich użyciem. A im szybciej zostanie użyty hamulec tym droga hamowania będzie krótsza.

Niezbędnym elementem jest też osłona łańcucha. Pozwoli ona nie tylko na jego zabezpieczenie, przez co będzie się mniej zużywał, ale też na ochronę nóg i ubrań przed wkręceniem. Wszystkie element powinny być solidnie przymocowane i robione z trwałych materiałów. Bardzo popularne są rowery z aluminium. Są bardzo trwałe, a dodatkowo charakteryzują się lekkością. Dziecko bez problemu może go podnieść czy pchać. Nawet 5-letnie dziecko może mieć z tym problem.

Do wyboru, do koloru

Na rynku jest wiele dostępnych modeli rowerów – od różnych kształtów, przez rodzaje po kolory. O ile rodzic musi skupić się na względach praktycznych, o tyle dzieciom największa frajdę sprawia wybór roweru pod względem wizualnym. Różowy na pewno sprawdzi się dla małej księżniczki, chłopiec raczej wybierze zielony czy niebieski. Do tego modne akcesoria – kolorowe dzwonki, często w zabawnym kształcie, bidony i ochraniacze oraz kask z motywami z ulubionej bajki. Wszystko to sprawi, że 5-latek swoją rowerową przygodę zacznie bezpiecznie.

Post Author: admin

Dodaj komentarz