Jak urządzić pokój dla naszego dziecka, aby był bezpieczny i funkcjonalny? Najważniejsze cechy dotyczące oświetlenia w pokojach dziecięcych

Urządzając pokój dla dziecka zwracamy głównie uwagę na to by był on kolorowy, przytulny i bezpieczny. Chętnie korzystamy ze sprawdzonych marek mebli oraz wyposażenia, które darzymy zaufaniem. Bardzo istotne jest właściwe oświetlenie gwarantujące bezpieczeństwo dla naszych dzieci oraz nie powodujące negatywnego wpływu na wzrok maluchów.

Wiadomo, że inaczej powinniśmy urządzić pokój noworodka, a inaczej przedszkolaka. Dzieci w wieku najmłodszym wymagają szczególnej uwagi i ochrony. W ich pokojach nie powinny znajdować się meble z ostrymi kantami oraz niepotrzebne dodatki. Maluszki dopiero poznają świat, wszystkiego dotykają, a co gorsza próbują to wykorzystać w przeróżny sposób np. biorąc rzeczy do ust, czy po prostu je śliniąc. W tym wypadku bardzo ważne jest również właściwe oświetlenie, które nie będzie raziło dziecka w oczy, a także będzie trudno dostępne. Doskonałym rozwiązaniem są żyrandole ściemniane lub z mocną osłoną. W końcu noworodki większość czasu spędzają leżąc na pleckach i kierując swój wzrok ku górze. Zbyt mocne oświetlenie może przyczynić się do powstania wad wzroku i wywoływać efekt oślepienia.

Urządzając pokój przedszkolaka lub dziecka idącego do szkoły mamy większe pole do popisu, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i o oświetlenie. Poniżej przedstawimy kilka ważnych aspektów, które powinny być brane pod uwagę podczas planowania oświetlenia w pokoju dziecięcym.

Oświetlenie dziecięce – bezpieczeństwo

Najważniejsze podczas urządzania pokojów dziecięcych jest bezpieczeństwo naszych maluchów. Dzieci dopiero poznają świat, dlatego należy używać oświetlenia, które nie będzie w ich zasięgu ręki, głównie jeśli wyposażamy pokój dla najmłodszych dzieci.

W zasięgu ręki naszych dzieci nie powinny znajdować się żadne gniazdka elektryczne oraz przewody zasilające. Dzieci bawiące się samotnie w pokojach chętnie sprawdzają wszystko do czego mają dostęp. Próbują, dotykają, wyginają, smakują, wsadzają mniejsze elementy do większych i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Musimy dokładnie przemyśleć urządzenie, aby nie doszło do żadnego groźnego wypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia elektryczne.

Rodzaj oświetlenie i jego lokalizacja

W pokojach dziecięcych świetnie sprawdzą się żyrandole dla dzieci. Najlepiej unikać lampek i lamp stojących oraz biurkowych. Chyba, że urządzamy pokój dla starszego dziecka. Żyrandole dla dzieci umieszcza się na suficie i pociechy nie mają do nich żadnego dostępu. Dzięki temu mamy pewność, że są bezpieczni i nie grozi im żadne porażenie prądem.

Jeśli chodzi o lampki stojące i biurkowe to najlepiej nie stawiać ich na podłodze. Dzieciaki dużo się ruszają i biegają, mogą się potknąć lub co gorsza rzucić sobie lampy na głowę. Oświetlenie w postaci lamp stojących i biurkowych powinno się stosować w pokojach dzieci starszych – przedszkolaków i uczniów. Natomiast u maluszków w zupełności wystarczą żyrandole dla dzieci z dobrą osłoną.

Żyrandole dla dzieci – materiał

Decydując się na żyrandole dla dzieci mamy pewność, że nasze pociechy nie zrobią sobie krzywdy i nie dojdzie do wypadku wynikającego z porażenia prądem. Wybierając odpowiedni żyrandol dziecięcy powinniśmy sięgać po najlepsze modele, które się nie nagrzewają i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem są plastikowe nietopliwe obudowy i abażury oraz żyrandole dla dzieci z diodami ledowymi.

W przypadku lampek dziecięcych na baterie również powinniśmy uważać, aby miały one dobre zamknięcie lub ustawiać je poza zasięgiem dzieci. Wyjęcie baterii przez dziecko i zabawa nią może okazać się bardzo niebezpieczna. Dlatego zawsze warto korzystać z lamp i żyrandoli typowo dziecięcych, mają one właściwe zabezpieczenia i spełniają restrykcyjne normy.

Ilość punktów świetlnych w pokoju dziecięcym

Maluszki nie potrzebują dużej ilości światła, w takim przypadku wystarczy centralny żyrandol dla dzieci oraz lampka biurkowa, z której będą korzystać rodzice umieszczona z dala od dziecka. Lampka przyda się do przewijania oraz usypiania dziecka.

W pokojach starszych pociech powinno znajdować się oświetlenie ogólne, czyli odpowiedni żyrandol dla dzieci. Dodatkowo warto uzupełnić oświetlenie centralne o bardziej nastrojowe oświetlenie boczne: kinkiet lub nocną lampkę.

Dwa punkty świetlnie w zupełności wystarczą, rodzice noworodków będą mogli sprawnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne po zmroku. Natomiast starsze dzieci będą miały możliwość spokojnego zasypiania przy delikatnym świetnie lub czytania książeczek przed snem.

Post Author: admin

Dodaj komentarz